Gmina Alwernia przyjazna przedsiębiorcom - Alventa S.A.

Gmina Alwernia przyjazna przedsiębiorcom - Alventa S.A.

Gmina Alwernia słynie z wielu wspaniałych atrakcji, przepięknych widoków, ale tak naprawdę mówiąc o Alwerni nasuwają się trzy główne miejsca: Klasztor Bernardynów, kosmiczne kopuły przy autostradzie A4 Alvernia Studio oraz przedsiębiorstwo chemiczne Alventa Spółka Akcyjna. Ta ostatnia jest najważniejszym pracodawcą na terenie całej naszej gminy. Przedsiębiorstwo Alventa S.A. daje pracę i integruje lokalną społeczność od równo wieku!

Spółka rozpoczęła już przygotowania do hucznego jubileuszu 100-lecia Z tej okazji Spółka wraz z Gminą Alwernia szykują dla Państwa dodatkową niespodziankę - łączymy siły i nasz dwumiesięcznik „Życie Gminy Alwernia” poszerzymy o wiadomości z życia Alventa S.A. wskrzeszając tym samym kultowego „Alchemika”. Pierwszy wspólny numer rozszerzonej gazety trafi do Państwa rąk już w czerwcu. Historia Alventa S.A. to tak naprawdę historia mieszkańców całej Gminy. Można śmiało stwierdzić, że Alventa S.A. jest firmą rodzinną a praca tutaj  stała się swoistą tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie .  

Firma stara się także stworzyć rodzinną atmosferę dla swojej załogi. Organizuje szereg imprez integracyjnych, takich jak Dzień Dziecka czy Dzień Chemika Dodatkowo gwarantuje swoim pracownikom dostęp do prywatnej opieki medycznej. Firma Alventa S.A. nieustannie od wielu lat angażuje się w akcje charytatywne i pomaga potrzebującym. Potwierdzeniem tych słów jest chociażby organizacja akcji krwiodawstwa, która odbywa się w siedzibie firmy. Warto również wspomnieć ,że wraz z Gminą Alwernia, Alventa S.A. pomogła wielu ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i zostali dotknięci Wojną w Ukrainie.

Spółka sponsoruje także różnego rodzaju wydarzenia kulturalno- sportowe. Od lat wspomaga m.in. Szkołę Podstawową im. Marii Skłodowskiej- Curie w Alwerni. Dzięki jej wsparciu placówka niedawno wzbogaciła się w nowy sztandar, a wcześniej wyposażyła salę chemiczną. Choć jest spółką, która działa na arenie międzynarodowej, nie zapomina o miejscowości, w której ma siedzibę czyli o Alwerni. Tradycje przedsiębiorstwa sięgają przełomu lat 1923/24, kiedy to w ramach budowy podwalin polskiego przemysłu chemicznego uruchomiono w Alwerni prywatną fabrykę chemiczną. Pierwszą wybudowaną instalacją była linia technologiczna do produkcji kwasu solnego, a następnie wytwórnia dwuchromianu sodu. Po II wojnie światowej fabryka przejęta została przez Skarb Państwa.

Kilkakrotnie zmieniana nazwa przedsiębiorstwa zyskała swe aktualne brzmienie w 2018 r. Znaczący rozwój i rozbudowa zakładów datuje się od lat pięćdziesiątych. Utrzymano podstawowy profil produkcji - czyli związki chromu, wprowadzono nowe technologie, nowoczesną aparaturę i urządzenia, wybudowano nowe instalacje produkcyjne. Zwiększyła się wielokrotnie wielkość produkcji i ilość jej asortymentów. W latach sześćdziesiątych wprowadzono nowy kierunek produkcji - związki fosforu. W latach dziewięćdziesiątych uruchomiono produkcję wyrobów opartych na utylizacji odpadów powstających przy produkcji związków chromu. W całym okresie swej działalności firma specjalizuje się i doskonali w procesach wytwarzania produktów chemii nieorganicznej.

Alventa SA jest liczącą się na rynku europejskim firmą, produkującą wyroby dla odbiorców polskich i zagranicznych różnych branż gospodarki. Wytwarzane produkty znajdują zastosowanie przede wszystkim w: przemyśle chemicznym, przemyśle spożywczym (wędliny, piekarnictwo, drożdże, oleje), obróbce metali, rolnictwie i ogrodnictwie, produkcji pasz, garbarstwie, produkcji farb i lakierów, przemyśle farmaceutycznym, budownictwie.

W ciągu lat istnienia spółki stosowane tu technologie uległy systematycznemu doskonaleniu. Oferta wytwarzanych produktów była ciągle poszerzana. Wprowadzano nowe, dotychczas w Polsce nie produkowane wyroby, np. kwas fosforowy termiczny, garbnik chromowy o standardowej zasadowości, bezwodnik kwasu chromowego, zielony tlenek chromu, sole fosforowe i mieszanki fosforowe jakości spożywczej. Od wielu lat jakość i parametry fizykochemiczne produktów kształtowane były zgodnie z preferencjami i wymaganiami odbiorców. Obecnie najważniejszym, konsekwentnie realizowanym zadaniem jest m.in. eliminacja ubocznych skutków oddziaływania spółki na środowisko naturalne poprzez doskonalenie procesów technologicznych, stosowanie technologii bezodpadowych, odzysk surowców.

Gmina Alwernia, zaczynając od Alventa S.A. chce docenić wszystkich przedsiębiorców działających na terenie naszej gminy. To Wy tworzycie naszą lokalną społeczność. To dzięki Wam, zarówno wielkim zakładom dającym pracę setką osób, jak i drobnym sprzedawcą towarów i usług zawdzięczamy rozwój naszej małej Ojczyzny. Chcemy, byście wiedzieli, że jesteście dla nas ważni – wszyscy. Rozpoczynając od Alventa S.A. ruszamy z całkiem nowym cyklem pod hasłem: „Wspieramy lokalny biznes”. Na łamach „Życie Gminy Alwernia” oraz w mediach społecznościowych, będziemy pokazywać, jak działają nasi Przedsiębiorcy i jak radzą sobie na rynku. Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoją działalność. Piszcie do nas na adres: mbalicka@alwernia.pl.

Wróć do listy aktualności