Jubileusz 20-lecia zespołu pieśni i tańca Krakowiaczek z Alwerni

Jubileusz 20-lecia zespołu pieśni i tańca Krakowiaczek z Alwerni

Chluba Gminy Alwernia, Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek świętuje w tym roku jubileusz 20-lecia działalności. Tancerze i wokaliści zdobyli sławę i uznanie nie tylko w Powiecie Chrzanowskim, ale w całym kraju i za granicą.

Krakowiaczek jest jedynym tego typu zespołem w powiecie chrzanowskim. Powstał w styczniu 2003 roku przy szkole podstawowej w Grojcu. Po roku został objęty opieką Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni, by w 2012 roku wejść całkowicie jego w struktury. Założycielką, kierownikiem artystycznym, instruktorem i choreografem jest Teresa Majewska, pracownik SOK w Alwerni.

Aktualnie zespół liczy 45 osób i pracuje w trzech grupach wiekowych. Skupia dzieci , młodzież i dorosłych w przedziale wiekowym 4 – 29 lat. W skład zespołu wchodzi również kapela grająca pod kierownictwem Damiana Czaka.

- Moja przygoda z zespołem zaczęła się, gdy miałam 5 lat. Nie miałem wyboru - śmieje się Jakub Majewski, który jest w zespole od piątego roku życia. - Trudno jednak byłoby tańczyć przez tyle lat w zespole nie lubiąc tego - dodaje.

- Występy przed publicznością bywają stresujące, ale pozwalają się rozwinąć, zdobyć pewność siebie - dodaje Paulina Gocał, która od 14 lat związana jest z zespołem Krakowiaczek.

Celem zespołu jest zachowanie tradycji, obrzędów, zwyczajów, tańców i pieśni oraz gwary Ziemi Chrzanowskiej ze szczególnym uwzględnieniem gminy Alwernia. Prezentuje także folklor innych regionów: Krakowiaków Wschodnich, Śląska, Lachów Sądeckich, Lublina, Górali Żywieckich, Łowicza, Przeworska, tańce narodowe i tańce Starej Warszawy.  Zespół popularyzuje kulturę regionalną wśród dzieci  młodzieży i dorosłych podczas uroczystości państwowych, Nocy Muzeów, świąt lokalnych i innych, bierze udział w koncertach charytatywnych, prowadzi naukę poloneza w szkołach podstawowych. Jest także pomysłodawcą i organizatorem Koncertów Noworocznych w miejscowości Grojec. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach, zajmując czołowe miejsca.

Krakowiaczek zajmuje się upowszechnianiem kultury regionalnej poprzez warsztaty i lekcje regionalne w szkołach i przedszkolach na terenie gminy oraz gmin sąsiednich poprzez pokaz strojów, naukę tańców i zabaw regionalnych. W programach edukacyjnych dla przedszkoli prezentowane są również zwyczaje i obrzędy doroczne jak: chodzenie z Turoniem, Topienie Marzanny, Śmigus Dyngus, Chodzenie z kogucikiem.  Oprócz prezentacji swojego regionu zespół opracował także program ,,Z Krakowiaczkiem po Polsce’’ prezentując w nim różne regiony etnograficzne Polski Południowej, opowiadając o muzyce, tańcach, prezentując strój z danego regionu i najbardziej charakterystyczny taniec. W swoim repertuarze posiada programy tzw. ,,autentyczne’’ oparte na dawnych zabawach dziecięcych i dawnym życiu wsi, które prezentuje na przeglądach i festiwalach: Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego Krakowiaczek, Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu, w Przeglądzie Zespołów Obrzędowych ,,Po Krakowsku’’,  w Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym ,,Pawie Pióro'' w Trzebini. Przegląd Kolęd i Pastorałek Regionu Krakowskiego.

20 lat działalności ZPiT ,,Krakowiaczek’’ przyniosło mu wiele nagród i wyróżnień, m.in. I miejsce w XXV Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu, I miejsce w  Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych  i rekomendację na Międzynarodowy Festiwal ,,Święto Dzieci Gór’’ w Nowym Sączu w 2014 roku czy I miejsce w XXX Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego w Łoniowej – nominacja na 43 Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce. W 2019 roku Krakowiaczek zajął I miejsce w 43 Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce – nominacja na Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sączu, a w 2020 – II miejsce na XXХ Międzynarodowym Festiwalu Tańca „FEST-2020” w Iwano-Frankowsku w Ukrainie.

O ZPiT Krakowiaczek została napisana praca licencjacka p.t.  ,,Monografia Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek, działającego w Grojcu, Gmina Alwernia’’.

 

Wróć do listy aktualności