Kwaczała. Cykl wydarzeń poświęconych Patelskiemu

Kwaczała. Cykl wydarzeń poświęconych Patelskiemu

Stowarzyszenie Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały realizuje projekt pt. Kapitan Józef                      hr. Patelski z Kwaczały patriota, bohater walk o niepodległość, który  opiera się na cyklu wydarzeń inspirowanych postacią  właściciela wsi Kwaczała, uczestnika zrywów narodowowyzwoleńczych XIX wieku. Józef Patelski to krzewiciel oświaty i obywatel troszczący się o kulturę swojej wsi. Wybudował szkołę, stworzył bibliotekę, którą wspierał do końca swego życia. Brał udział w powstaniu listopadowym, krakowskim i styczniowym. Skazano go wyrokiem zaocznym za udział w powstaniu listopadowym na karę śmierci przez powieszenie. Został odznaczony złotym krzyżem Virtuti Militari.

Jako Stowarzyszenie mamy obowiązek pamiętać i propagować tę znakomitą postać z naszej rodzimej historii, prezentując jej dokonania. Pragniemy aby o tym bohaterze dowiedziało się jak najwięcej osób, aby był wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia.

W związku z tym stworzyliśmy Izbę pamięci Józefa Patelskiego w siedzibie stowarzyszenia. Zgromadziliśmy szereg eksponatów w tym  zabytkowe meble, dokumenty oraz replikę munduru naszego bohatera.  Ponadto podjęliśmy próbę odtworzenia księgozbioru przekazanego przez Józefa Patelskiego Bibliotece. Pragniemy aby Izba pamięci była miejscem spotkań, gdzie będzie się wspominać dokonania Józefa Patelskiego, będzie się mówić o Ojczyźnie i znaczeniu patriotyzmu  oraz o wartościach, które należy wpajać młodemu pokoleniu. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia ekspozycji i do udziału w spotkaniach, o których będziemy informować na plakatach i stronie www  oraz w mediach społecznościowych.

Osoba do kontaktu : Prezes Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały Henryk Kędziora tel. 602 382 289

Projekt  realizowany  jest przy wsparciu finansowym  Województwa Małopolskiego                         oraz Gminy Alwernia.

Wróć do listy aktualności