Mieszkańcy Kwaczały cieszą się z remontu kapliczki

Mieszkańcy Kwaczały cieszą się z remontu kapliczki

Gruntowny remont konserwatorski przejdzie kapliczka Matki Bożej Gidelskiej przy ul. Widokowej w Kwaczale. Odnowiony zostanie także ołtarz z roku 1925. Na ten cel dostaliśmy 30 tys. zł w ramach konkursu pn. „Kapliczki Małopolski 2024”. Drugie tyle dołoży gmina Alwernia.

Jak podkreśla Pan Henryk Kędziora, to jeden z cennych zabytków w Kwaczale i cieszy się z inwestycji. – Raz w roku w kapliczce odbywa się majówkowa msza święta - podkreśla Pan Henryk przypominając, że kilka lat temu ktoś ukradł cenny obraz Matki Bożej Gidelskiej, który zdobił ołtarz wewnątrz budynku. – Na szczęście policja znalazła sprawcę i odzyskaliśmy dzieło sztuki. Oryginał po odrestaurowaniu trafił do kościoła w Kwaczale, a kopię daliśmy do kapliczki – opowiada Pan Henryk.

Kapliczka Matki Bożej Gidelskiej leży około 500 metrów od wzgórza Kamionka Mała, na szlaku międzynarodowym Greenaways Kraków-Wiedeń i jest największą murowaną w gminie. Ma kształt litery L z mini zakrystią, a w jej szczycie wbudowano żeliwny krzyż. Właścicielami kapliczki są Państwo Barbara i Krzysztof Dudek. Kapliczka jest w użyczeniu gminy Alwernia.

W 1975 roku remont zniszczonej kapliczki sfinansowała rodzina Państwa Feliksików, a wyremontował i odnowił ją Pan Franciszek Mazgaj, mieszkaniec Kamionki Dużej. Później były jeszcze dwa remonty. Kapliczka służy m.in. mieszkańcom Kamionki Małej, Kamionki Dużej, rodzinie Feliksików z Bolęcina i mieszkańcom Kwaczały. Dziś opiekę nad nią sprawuje Pan Jerzy Bachowski. – Wiele lat zabiegałem o remont tej małej świątyni. Dopiero dzięki wsparciu i zaangażowaniu Pani Burmistrz udało się pozyskać pieniądze na ten cel – cieszy się Henryk Kędziora sugerując, że pilnego remontu oczekują jeszcze dwie kapliczki w Kwaczale: Na ul. Jana Pawła i ul. Wyszyńskiego, gdzie mszę odprawił kardynał Karol Wojtyła. – Już w przyszłym roku w maju zapraszamy na mszę do odrestaurowanej kapliczki – podkreśla Henryk Kędziora.

 

Wróć do listy aktualności