Młoda Alwernia świętuje 20-lecie

Młoda Alwernia świętuje 20-lecie

Stowarzyszenie Młoda Alwernia w tym roku świętuje okrągły jubileusz. Dokładnie 20 lat temu grupa pięciu młodych, ambitnych przyjaciół postanowiła zrobić coś dobrego dla mieszkańców, a szczególnie dla dzieciaków. Ponieważ oferta kulturalna w tamtych czasach była kiepska, wpadli na pomysł, by wzbogacić ją własnym sumptem i całkowicie charytatywnie zorganizowali pierwsze ferie dla najmłodszych. Na czele nowego stowarzyszenia stanął Marcin Pater obejmując fotel prezesa. Skarbnikiem mianowano Beatę Nadzieję – Szpilę. W składzie zarządu był też Marek Skowronek i Radosław Świerguła.

- Namówiliśmy strażaków z Alwerni, by wylali wodę na boisku i tym sposobem mieliśmy super lodowisko. Do tego załatwiliśmy stół do ping ponga– wspomina Beata Nadzieja-Szpila, Burmistrz Gminy Alwernia.

- Na stadionie Wisły udało się kupić piłkarzyki. Wiozłem je w swoim aucie na tylnym siedzeniu – śmieje się na wspomnienie Marcin Pater. Aneta Głowicka, obecna prezes Młodej Alwerni także uczestniczyła przy tworzeniu stowarzyszenia. Miała wówczas 19 lat. – Wszyscy mieliśmy jednak mnóstwo zapału i świetnych pomysłów. Chcieliśmy coś dobrego zrobić wspólnie – podkreśla Pani prezes.

Wszystko zaczęło się w 2003 roku u Marcina Patera w domu, który zaprosił do siebie na herbatę czwórkę znajomych, głównie sąsiadów. – Byliśmy młodzi, rozpierała nas energia i dysponowaliśmy czasem. Wkurzało nas też, że w mieście nic się nie dzieje, a dzieciaki i młodzież pałętają się bez celu nie mając ani klubu, ani świetlicy, gdzie mogliby się spotkać i miło spędzić czas – opowiada Marcin Pater.

Beata Nadzieja-Szpila była już wtedy mamą czwórki dzieci. – Zbliżały się ferie. Oferty dla najmłodszych nie było żadnej – wspomina obecna Pani Burmistrz. - W tamtych czasach SOK oferował co najwyżej zajęcia z rzeźbiarstwa czy malarstwa – dodaje Marcin Pater. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Pomysłów na stworzenie czegoś fajnego nie brakowało. Chęci i zapału także. Udało się uprosić ówczesne władze na użyczenie pomieszczeń na stadionie sportowym w którym mieściła się siedziba MZKS-u. - Tam zaczęliśmy się regularnie spotykać i tak zostało już po dziś dzień – zaznacza Aneta Głowicka, aktualna szefowa Młodej Alwerni. Wtedy była najmłodszą jej członkinią.

W ich grupie był także Radosław Świerguła, radny z Alwerni, który wziął na siebie opracowanie statutu stowarzyszenia. Sprawami finansowymi zajęła się obecna Pani Burmistrz.

- Nocami podciągałam się z zasad księgowości, by to wszystko ogarnąć – uśmiecha się na wspomnienie. Wszyscy ciężko pracowali społecznie wykorzystując wolny czas, by rozkręcić nową inicjatywę.

Udało im się przyciągnąć dużą grupę mieszkańców, którzy chętnie zostawiali swoje pociechy pod ich okiem, ale też sami włączali się do zajęć. – Zaczęło się od ferii w mieście, ale szybko poszerzyliśmy ofertę o zajęcia muzyczne, plastyczne, sportowe. Dużą popularnością cieszył się turniej piłki plażowej. A wszystko to całkowicie za darmo – podkreśla Beata Nadzieja-Szpila.

- Gdy zakładaliśmy Młodą Alwernię nie było takich możliwości jak obecnie, by pozyskiwać zewnętrzne fundusze. Wszystko zależało od naszej kreatywności - zaznacza Pani Burmistrz. -To była świetna nauka pracy społecznej - dodaje. Choć dziś, ze względu na ogrom obowiązków nie działa aktywnie w Młodej Alwerni cieszy się, że stowarzyszenie przez te 20 lat prężnie się rozwija, poszerza ofertę i pozyskuje środki zewnętrzne na rozwój.

- Inwestujemy też w szkolenia naszej kadry, by sprostać współczesnym trendom i oczekiwaniom. Nadal robimy większość społecznie, bo oprócz satysfakcji, praca w stowarzyszeniu jest dla nas wielkim prestiżem – podkreśla Aneta Głowicka. Współpracują z Biblioteką oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury, które włączają się w takie inicjatywy jak: wspólne zimowiska, występy estradowe, działania projektowe i wiele innych.

- Największym  priorytetem po odnowieniu i wyposażeniu siedziby stowarzyszenia jest rozpoczęcie działalności medialnej promującej młodych artystów. Trzeba zaznaczyć, że właśnie w Młodej Alwerni powstała i prężenie działa Grupa GAMA, którą założył w 2005r.  i prowadzi do dzisiaj Marek Skowronek - wieloletni prezes stowarzyszenia – podkreśla Aneta Głowicka. Młodzi artyści koncertują w kraju i za granicą mając na swoim koncie liczne sukcesy w konkursach, przeglądach i festiwalach. Chcemy też w dalszym ciągu organizować wypoczynek letni i zimowy, który cieszy się od lat ogromną popularnością.  Celem jest również wyszkolenie przyszłych liderów, którzy kiedyś przejmą po nas pałeczkę i będą siłą napędową Młodej Alwerni – zaznacza Pani Aneta. Kładzie szczególny nacisk na współpracę z młodymi.

– Słuchamy ich i dostosowujemy zajęcia tak, by odpowiadały ich potrzebom – podkreśla. Przykładem była realizacja projektu zGRAj się z nami, w ramach którego nastąpiła inteGRAcja środowiska między innymi poprzez przygotowywanie i przeprowadzanie ciekawych wydarzeń kulturalnych w formie różnorodnych gier – planszowych, zręcznościowych, logicznych oraz między innymi stworzenie przez uczestników filmu o młodzieży z Alwerni, która posiada ciekawe pasje czy talenty. Całe przedsięwzięcie musieli potem rozliczyć jako projekt. – Dali sobie doskonale radę jako filmowcy, ale także fachowcy od biznesplanu – zaznacza szefowa stowarzyszenia.

Wybrane osiągnięcia i sukcesy stowarzyszenia i jego podopiecznych są wyeksponowane w korytarzu w naszej siedzibie. Najważniejsze z nich to:  Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli” dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, za pracę na rzecz rozwoju, integracji i wspierania lokalnej społeczności, wieloaspektową działalność na rzecz animacji czasu wolnego mieszkańców oraz rozwijanie pasji wśród dzieci i młodzieży oraz Nagroda Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika w kategorii animacja kultury.

Uroczyste obchody jubileuszu 20-lecia Młodej Alwerni ze względu na pogodę zostały przełożone na 9 września. Szczegóły podamy Państwu wkrótce.

Wróć do listy aktualności