Rowerem przez Gminę Alwernia

Rowerem przez Gminę Alwernia

Gmina Alwernia to idealne miejsce na weekend, ale też na wakacje. Atrakcji jest tutaj bardzo wiele, szczególnie dla miłośników aktywnego odpoczynku. Dziś polecam Państwu przejażdżkę rowerem po najpiękniejszych zakątkach gminy.

- W miniony weekend przejechałam trasę startując z Regulic w kierunku Grojca, by ulicą Pasternik dotrzeć do Puszczy Dulowskiej. To piękny odcinek, który zahacza o zamek Tenczyn. To idealne miejsce na krótki odpoczynek i podziwianie widoków. Następnie przez Nieporaz pojechałam odwiedzić pumptrack oblegany przez dzieci, młodzież i dorosłych. Dalej ulicą Dworską, Podskale i Czarnogórską dojechałam do źródełka w Regulicach. Cała przejażdżka zajęła mi około dwóch i pół godziny. To była idealna, nie za długa wyprawa, która na pewno urozmaici Państwu weekend - podkreśla Beata Nadzieja-Szpila, Burmistrz Gminy Alwernia.

W Gminie Alwernia jest bardzo wiele ciekawych tras rowerowych, które warto odwiedzić. Już wkrótce zakończy się budowa najnowszego odcinka, który prowadzi przez ulicę Prusa w Alwerni. Prace rozpoczęto od strony skrzyżowania z ul. Mickiewicza (droga wojewódzka 780). Na sporym odcinku został już położony asfalt. Na razie ścieżka skończy się przed przejazdem kolejowym. Będzie miała 1800 metrów. Jej szerokość to 3 metry.

- Chcemy, żeby biegła dalej kolo kamieniołomu do ul. Kościuszki - dodaje Pani Burmistrz.

Jakie jeszcze szlaki prowadzą przez Gminę Alwernia?

Szlak żółty "Ziemi Chrzanowskiej i Dolinek Jurajskich" im JP. II

Chrzanów, Lipowiec, Alwernia, Krzeszowice. Jest najdłuższą oznakowaną trasą prowadzącą po Garbie Tenczyńskim. Długość na terenie gminy Alwernia: 9 km Przebieg: Wąwóz Simota (20,4 km) Odbicie Czarnego Szlaku Rowerowego do Regulic Górnych - Regulice Przejazd Kolejowy (22,2 km)

Połączenie ze Szlakami Rowerowymi Czarnym, Żłótym i Zielonym "Greenway" z Alwerni - Regulice (22 km) Odbicie Szlaków Rowerowych Zielonego "Greenway", Czarnego i Żółtego Do Kwaczały

- Odbicie od torów, którymi poruszają się drezyny (23,2 km) - Strome Podejście - (24,0 km) Droga Regulice-Alwernia. Połączenie z Rowerowymi Szlakami z Regulic: Zielonym "Greenway", Czarnym i Żółtym - Alwernia na Południe Klasztor Bernardynów - Alwernia na Północ Muzeum Pożarnictwa - Alwernia, Rynek (24,3 km), Nowa Wieś (27,5) - Grojec (28,5 Km) - (29 km)

Szlak pomarańczowy

Szlak rozpoczynający się w rynku w Alwerni przebiega przez najpiękniejsze zakątki gminy, kończy się pod zamkiem w Rudnie. Przez pewien odcinek prowadzi pięknym lasem po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej, którą jeszcze w latach 50-tych wożono kamień z kamieniołomu Orlej na stację kolejową w Okleśnej (szlak w tym miejscy zaznaczony jest symbolicznie torem kolejowym w kolorze czarnym). Przebieg: Alwernia Rynek - zamek Tenczyn w Rudnie, Długość na terenie gminy Alwernia: ok. 24 km.

Szlak czarny "Dwa zamczyska i Pierścień Regulic" łączący zamek w Lipowcu i zamek w Rudnie, przebiegający przez teren Alwerni przybliża miejsca atrakcyjne turystycznie i kulturowo takie jak: Skansen w Wygiełzowie, zamek w Lipowcu, las Simota, Klasztor i Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, platformy widokowe w Kwaczale i w Regulicach, Puszcza Dulowska, kopuły "Parku Turystyki i Rozrywki" w Nieporazie oraz zamek Tenczyn w Rudnie. Przebieg: Kamionka Punkt Widokowy - Regulice Centrum- ulica Chrzanowska - Alwernia Rynek - Las Orlej - Nowa Wieś - Grzmiaczka Punkt Widokowy - Regulice ul JP II- Nieporaz skrzyżowanie ulicy Tenczyńskiej Długość JPII - kopuły - Rudno zamek. Długość na terenie gminy Alwernia: ok. 12 km.

Szlak czerwony

Długość: 9,5 km. Alwernia; Ośrodek "Skowronek" - Poręba Żegoty; kościół, zespół pałacowo parkowy - Brodła; Skałki Gałdynowskie- Alwernia; Ośrodek "Skowronek": Szlak zielony łącznikowy Długość: ok. 3 km Alwernia - Poręba Żegoty, skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym Szlak niebieski Alwernia Skowronek, Kamień, Czernichów. Długość na terenie gminy Alwernia: 10 km. Przebieg: Alwernia Rynek (0 Km) Ważny Węzeł Turystyczny: Styk z Żółtym Szlakiem Ziemi Chrzanowskiej z Regulic Do Zamku Tenczyn W Rudnie, Początek Szlaków Rowerowych: Zielonego Do Poręby Żegoty i Żółtego do Regulic, Styk ze Szlakami Rowerowymi: Zielonym Greenway i Czarnym z Regulic do Rudna - Alwernia Skrzyżowanie z Drogą Kraków-Oświęcim (1,2 km) - Parking Przy Zalewie Skowronek (3,5 km) Styk z Czerwonym Rowerowym Szlakiem Okrężnym z Poręby Żegoty Do Brodeł - Zalew Skowronek (3,7 km)

Początek Niebieskiego Szlaku Rowerowego do Doliny Wisły - Zalew Skowronek (4,2 km) Połączenie z Żółtym Rowerowym Szlakiem z Okleśnej - Zalew Skowronek (4,5 Km) Odbicie Żółtego Rowerowego Szlaku do Rez. Dolina Potoku Rudno - Nieczynny Kamieniołom na Wzgórzu Winnica (6,2 km) - (6,9 km) Połączenie Z Niebieskim Szlakiem Rowerowym z Zalewu Skowronek - Podłęże (7,6 km) - (7,7 km)

Odbicie Niebieskiego Szlaku Rowerowego w Dolinę Wisły - G. Chełm [301 M N.P.M.] Punkt Widokowy (8,5 km) - (9,8 km) Połączenie z Czarnym Rowerowym Szlakiem Okrężnym - (10 Km) Odbicie Czarnego Rowerowego Szlaku Okrężnego - Kamień (10,8 km) - Czarny Las Punkt Widokowy (13 km) - Okolice Rusocic (14,3 km) Początek i Odejście Czarnego Szlaku do Rez. Kajasówka - Bagna (17,3 km) Połączenie z Pieszym Żółtym Szlakiem Do Rez. Kajasówka - Ratanice (18,5 km) - Czernichów (20 km) Połączenie z Czerwonym Szlakiem Tenczyńskim z Rez. Kajasówka - Czernichów MZK (20,3 km)

Przez gminę Alwernia przebiegają dwie międzynarodowe trasy rowerowe Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways i Eurovelo R4 łączące się z lokalnymi szlakami rowerowymi.

Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways To szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tworzony w oparciu o sieć tras rowerowych, pieszych, wodnych, konnych oraz edukacyjnych ścieżek tematycznych. Główną jego osią jest 700-kilometrowa trasa rowerowa, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie. Począwszy od Jury Krakowskiej, przez Ziemię Pszczyńską, Śląsk Cieszyński i Beskidy (od Krakowa. przez Alwernię, Oświęcim, Pszczynę, Bielsko Białą, Ustroń, Skoczów do Cieszyna), szlak przedostaje się do Czech na Morawy Południowe, gdzie pośród winnic dociera do Dolnej Austrii.

(Informacje pochodzą ze strony www.greenways.pl)

Wróć do listy aktualności