W Kwaczale powstaje Izba Pamięci Józefa Patelskiego

W Kwaczale powstaje Izba Pamięci Józefa Patelskiego

Tam, gdzie jeszcze niedawno był sklep spożywczy w Kwaczale, naprzeciwko szkoły przy ul. Jana Pawła II 47 zostanie otwarta Izba Pamięci kapitana Józefa Patelskiego. Będzie to miejsce wyjątkowe, które ma uhonorować pamięć lokalnego bohatera narodowego. – Patelski był wielkim patriotą, który walczył w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym. To nasz obowiązek, by o nim pamiętać i godnie go wspominać – podkreśla Henryk Kędziora, prezes Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały, które przejęło gminny budynek popadający w ruinę. Członkowie stowarzyszenia postanowili go wyremontować i urządzić miejsce pamięci.

- To smutne, ale nadal nie wszyscy mieszkańcy gminy wiedzą kim był Józef Patelski. Tymczasem to postać wybitna, z której każdy mieszkaniec Kwaczały i Gminy Alwernia i całego Powiatu Chrzanowskiego powinien być dumny – podkreśla Pan Henryk. By spopularyzować postać kapitana Patelskiego jego stowarzyszenie wydało ulotkę, która trafiła bezpośrednio do mieszkańców Kwaczały, ale też do biblioteki i szkół na terenie całej gminy. Dokładnie opisuje historię i zasługi Patelskiego.

- Niewiele jest miejscowości, zwłaszcza tych mniejszych, mogących pochwalić się swoją historią. A Kwaczała i Gmina mają być z czego dumne. Stworzenie stałej ekspozycji – Izby Pamięci – jest ważne, aby przypominała ona słowa kap. Józefa Patelskiego „Kto nie szanuje i nie ceni przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”  - podsumowuje prezes.

Kap. Józef Patelski urodził się w 1805 roku we wsi Włosienica koło Oświęcimia. Dzieciństwo spędził w Porębie Żegoty w majątku hrabiów Szembeków, z którymi przez siostrę był spowinowacony.  Początkowo uczył się w klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni, do której przenieśli się jego rodzince.  Karierę wojskową zaczął  jako ochotnik wstępując w 1823 roku do I Pułku Strzelców Pieszych Królestwa Kongresowego dowodzonego przez Piotra Szembeka.  Rok później wstąpił do Szkoły Podchorążych w Warszawie i wziął udział w Powstaniu Listopadowym. W 1831 roku objął dowództwo kampanii, na czele której walczył w obronie Warszawy. 17 września 1831 roku odznaczono go Złotym Krzyżem Virtuti Militari i awansował na kapitana.

Po zawarciu w 1832 roku małżeństwa z Julianną, córka właściciela wsi Kwaczała, Franciszka Czyżowskiego, przeniósł się do majątku teścia i pomagał w prowadzeniu gospodarstwa. Po wybuchu w 1846 roku powstania krakowskiego, zebrał w Kwaczale oddział kawalerii i uderzył na Chrzanów obsadzony wojskiem austriackim. Rozbił oddział nieprzyjaciela. W 1863 roku wziął udział w Powstaniu Styczniowym. Zmarł 15 lutego 1887 roku w Krakowie, pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim.

- Jego grób jest w opłakanym stanie. Odrestaurowanie jest naszym kolejnym priorytetem po otwarciu Izby Pamięci – podkreśla Pan Henryk. Przyznaje jednak, że wiąże się to nie tylko z dużymi kosztami, ale przede wszystkim skomplikowaną procedurą oraz pozwoleniami u konserwatora zabytków.

- Powstająca Izba Pamięci to będzie taki salonik szlachecki. Będą gabloty z pamiątkami, mundurem, orderami itd. Oczywiście wstęp będzie całkowicie darmowy – podkreśla prezes SSiPK. Dodaje, że mini kącik poświęcony Patelskiemu urządzono wcześniej w Szkole Podstawowej w Kwaczale, której patronem jest właśnie kpt. Patelski.

 

Mocno spopularyzował postać kpt. Patelskiego Teatr Ludowy Tradycja wystawiając sztukę pt. „Szablą i sercem”. Opisuje życie prywatne i wojskowe naszego bohatera. Sztuka wystawiona była w wielu miejscach, m.in. w Okleśnej, Alwerni, Kwaczale, Babicach,, Chrzanowie, Libiążu, Chełmku, Zatorze, we Wrocławiu. Sztuka była wystawiona na ogólnopolskim przeglądzie teatrów wiejskich w Jabłonce i Bukowinie.

Na terenie Powiatu: w Chrzanowie, Kwaczale i Alwerni są ulice nazwane imieniem kpt. Józefa Patelskiego. Warto wiedzieć kto to był.

Pełny Życiorys Józefa Patelskiego można przeczytać na ulotce wydanej przez Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały, które udostępniamy w załączniku.

Wróć do listy aktualności