W tym roku wraz z Bernardynynami świętujemy 800-lecie otrzymania Stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu

W tym roku wraz z Bernardynynami świętujemy 800-lecie otrzymania Stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu

W tym roku, we wrześniu, wraz z klasztorem Ojców Bernardynów w Alwerni będziemy świętować Jubileusz 800-lecia od otrzymania Stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu. Do naszej gminy zjadą tysiące pielgrzymów z całego kraju, by wspólnie uczcić tę ważną rocznicę. Podobne obchody odbędą we włoskiej La Vernie.

Franciszkańskie Sanktuarium w Alwerni nie ma zbyt wielu odpowiedników w Polsce, a może nawet i na świecie, tak ustronnych, dojmujących pokorą i harmonią bogactwa przyrody, historii i sztuki. – To unikalne miejsce stanowi cenną perłę pośród licznych świątyń Archidiecezji Krakowskiej oraz w bernardyńskiej sieci klasztorów w Polsce – podkreśla ojciec Filip, zakonnik z klasztoru w Alwerni. Przypomina, że idea budowy klasztoru, zrodziła się w umyśle Krzysztofa Korycińskiego, właściciela tych ziem, podczas jego pielgrzymki do Włoch śladami św. Franciszka. Szczególnie poruszyła go miejscowość Chiusi della Verna w prowincji Arezzo. Przypominała mu jego rodzinne strony. Postanowił w 1616 r. ofiarować wzgórze Podskale pod budowę klasztoru oo. Bernardynów i nazwał to miejsce - na cześć włoskiej La Verny - Alwernią.

Po pożarze pierwotnego, drewnianego kościółka, w latach 1630-1660 wybudowano nowy, murowany kościół, do którego później dobudowano małą kaplicę, gdzie umieszczono słynący łaskami obraz Pana Jezusa Ecce Homo.

- Miałem okazję dwukrotnie odwiedzić włoską La Vernę i tamtejszy klasztor. Jestem pod wrażeniem tego miejsca – wyznaje o. Filip. Już dziś wraz z zakonnikami zaprasza wszystkich na uroczystą celebrację 800-lecia stygmatów św. Franciszka. Obchody już się rozpoczęły i potrwają do września. – Nowenna będzie miała miejsce każdego 17-tego dnia miesiąca. W tym dniu trwać będzie całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Pana Jezusa Cierpiącego „Ecce Homo", zakończona nabożeństwem o godzinie 17.30 oraz uroczystą Mszą św. – wyjaśnia zakonnik.

Od 10 do 17 marca zaplanowano Misje Święte. Poprowadzą je o. Gracjan Kubica z klasztoru w Leżajsku oraz o. Tarsycjusz Bukowski z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 15 września. – Szykujemy wiele niespodzianek. Będzie można m.in. nabyć wyjątkowe pamiątki, które własnoręcznie przygotowują nasi parafianie – uchyla rąbka tajemnicy o. Filip.

Liczy, że w ciągu roku Jubileuszowego alwernijski klasztor odwiedzi kilkanaście tysięcy wiernych. – Już gościliśmy dwie pielgrzymki: z Częstochowy i Rzeszowa – dodaje.  

Beata Nadzieja-Szpila, Burmistrz Gminy Alwernia podkreśla, że jubileusz klasztoru jest ważnym wydarzeniem dla mieszkańców całej gminy Alwernia. - Bez klasztoru nie byłoby Alwerni – podkreśla Pani Burmistrz.

Wróć do listy aktualności