Wyjątkowa szopka u Bernardynów w Alwerni

Wyjątkowa szopka u Bernardynów w Alwerni

Jeśli ktoś nie miał okazji podziwiać jeszcze szopki bożonarodzeniowej w klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni, koniecznie musi nadrobić zaległości.
Przed samą Pasterką odsłonięto tu największą w okolicy ruchomą stajenkę. Bernardyni co roku rozbudowują ją o kolejne elementy, kultywując w ten sposób stworzoną przez św. Franciszka z Asyżu tradycję budowania szopek.
 
- W 2023 roku minęło 800 lat, gdy św. Franciszek stworzył pierwszą taką szopkę w małej, górskiej miejscowości Greccio we Włoszech – podkreśla ojciec Filip, wikariusz Parafii. W Alwernijskim klasztorze pomysłodawcą żłóbka jest brat Kleofas, który od pięciu lat dba o każdy, nawet najmniejszy szczegół dekoracji.
 
Co roku dodawane są nowe elementy. Na początku było znacznie skromniej: żłóbek z dzieciątkiem, figury św. Rodziny, Pasterzy i kilka elementów wokół. Aktualnie scenografia szopki zajmuje ok. 10 metrów kwadratowych. Oczy przykuwają misternie wykonane figurki: 40 ruchomych i tyle samo statycznych. Wszystkie powstały we włoskim Neapolu. Jest pasterz, który drzemie – widać, jak porusza się jego klatka piersiowa. Jest pani, która prasuje ubrania, ostrożnie podnosząc żelazko. Dziewczynka huśta się na huśtawce, a gospodyni nalewa wody ze studni do wiaderka. Szopka wygląda jak żywa, z czasów i miejsca, w którym narodził się Jezus.
 
- To piękne dzieło sztuki ma uświadomić nam, że Jezus urodził się miedzy ludźmi, otoczony codzienną prozą życia – tłumaczy ojciec Filip pokazując figurki rybaka, żebraka, pasterza, zwierząt. Żyją tuż obok Świętej Rodziny. Jest też miejsce dla św. Franciszka.
 
– Lubię sobie tutaj przystanąć i pomyśleć, pomedytować – wyznaje zakonnik.
W alwernijskim klasztorze szopkę można podziwiać do 2 lutego. Jest uruchamiana w każdą niedzielę oraz święta oraz w dni powszednie przed wieczorną mszą. Dodatkowo, w każdą niedzielę stycznia o godz. 17.30 odbywać się będzie nabożeństwo adoracji żłóbka. Każdy będzie mógł przyjść i pomodlić się przy szopce.
 
W klasztornym korytarzu można podziwiać natomiast szopki bożonarodzeniowe wykonane w ramach konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Bernardynów i Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni. Mieszkańcy stworzyli aż 38 szopek. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 6 stycznia po mszy św. o godz. 11:30.
– Będą dwie nagrody: jedna „publiczności”, która mogła głosować na swojego faworyta, a drugą wytypuje jury – zdradza ojciec Filip.

Wróć do listy aktualności