Ekomuzuem Garncarstwa w Regulicach

 

Ekomuzem Garncarstwa w Regulicach jest prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu. Mieści się w dawnej kotłowni obok przedszkola w Regulicach. Na parterze został wyeksponowany m.in. czynny piec garncarski. W muzeum działa warsztat rzemiosła garncarskiego, utworzony w celu kultywowania wymierających tradycji garncarskich.

W warsztacie garncarskim w Regulicach są prowadzone interaktywne warsztaty edukacyjne (garncarstwo, rzeźba) dla dzieci przedszkolnych, szkolnych, młodzieży oraz turystów. Znajduje się tu też Izba Tradycji Regionalnych Alwerni.W lipcu 2013 r. w Ekomuzem Garncarstwa w Regulicach otwarto stałą wystawę eksponatów ludowych oraz dzieł lokalnych twórców. Warsztat rzemiosła garncarskiego wraz z Izbą Tradycji Regionalnych Alwerni w Regulicach jest obiektem Ekomuzem Alwernia.


Garncarstwo rozwijało się na tych terenach od XVI w. dzięki występowaniu dobrego surowca – glinki ogniotrwałej. Znanymi ośrodkami były Regulice, Brodła, Okleśna, Podłęże, Kwaczała, Mirów i Alwernia. Produkowano cegły, kafle, ceramikę użytkową i zabawki.

 

Lokalizacja

ul. Kijowska 2
32-566 Regulice