Szlaki Lokalne

 

Przez gminę Alwernia przebiegają dwie międzynarodowe trasy rowerowe Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways i Eurovelo R4 łączące się z czterema lokalnymi szlakami rowerowymi.

 

Szlak pomarańczowy

Szlak rozpoczynający się w rynku w Alwerni przebiega przez najpiękniejsze zakątki gminy, kończy się pod zamkiem w Rudnie. Przez pewien odcinek prowadzi pięknym lasem po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej, którą jeszcze w latach 50-tych wożono kamień z kamieniołomu Orlej na stację kolejową w Okleśnej (szlak w tym miejscy zaznaczony jest symbolicznie torem kolejowym w kolorze czarnym).  Długość na terenie gminy Alwernia: ok. 24 km.

Przebieg: Alwernia Rynek - zamek Tenczyn w Rudnie

 

Szlak czarny

"Dwa zamczyska i Pierścień Regulic" łączący zamek w Lipowcu i zamek w Rudnie, przebiegający przez teren Alwerni przybliża miejsca atrakcyjne turystycznie i kulturowo takie jak: Skansen w Wygiełzowie, zamek w Lipowcu, las Simota, Klasztor i Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, platformy widokowe w Kwaczalei w Regulicach, Puszcza Dulowska, kopuły "Parku Turystyki i Rozrywki" w Nieporazie oraz zamek Tenczyn w Rudnie. Długość na terenie gminy Alwernia: ok. 12 km.

Przebieg: Kamionka Punkt Widokowy - Regulice Centrum- ulica Chrzanowska - Alwernia Rynek - Las Orlej - Nowa Wieś - Grzmiaczka Punkt Widokowy - Regulice ul JP II- Nieporaz skrzyżowanie ulicy Tenczyńskiej Długość JPII - kopuły - Rudno zamek.

 

Szlak czerwony

Stopień trudności: lekki, długość: 9,5 km.

Przebieg: Alwernia; Ośrodek "Skowronek" - Poręba Żegoty; kościół, zespół pałacowo parkowy - Brodła; Skałki Gaudynowskie- Alwernia; Ośrodek "Skowronek":

 

Szlak zielony łącznikowy

Długość: ok. 3 km

Przebieg: Alwernia - Poręba Żegoty, skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym.

 

 

Szlaki rowerowe międzynarodowe

 

Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways

To szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tworzony w oparciu o sieć tras rowerowych, pieszych, wodnych, konnych oraz edukacyjnych ścieżek tematycznych. Główną jego osią jest 700-kilometrowa trasa rowerowa, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie. Począwszy od Jury Krakowskiej, przez Ziemię Pszczyńską, Śląsk Cieszyński i Beskidy (od Krakowa. przez Alwernię, Oświęcim, Pszczynę, Bielsko Białą, Ustroń, Skoczów do Cieszyna), szlak przedostaje się do Czech na Morawy Południowe, gdzie pośród winnic dociera do Dolnej Austrii. Zielony szlak Kraków - Morawy - Wiedeń stanie się w przyszłości najdłuższą aleją drzew w Europie.

Greenways szlak zielony więcej
Greenways odcinek niebieski więcej

 

Trasa EuroVelo R4

To jedna z 12 europejskich turystycznych tras rowerowych, których łączna długość to około 60 tysięcy kilometrów, z czego istnieje już ok. 20 tysięcy km, głównie w Europie Zachodniej. Trasa EuroVelo R4 na odcinku Pszczyna – Kraków pokrywa się ze szlakiem Kraków – Morawy – Wiedeń – Greenways.